"Predlažemo joj da počne već jednom isplaćivati obećana obeštećenja slavonskim svinjogojcima pogođenima bolešću koja se mogla spriječiti ili barem bolje kontrolirati", kaže SDP
Europska komisija je ovoga tjedna predstavila alat koji će osigurati pristup informacijama o dostupnim sredstvima za financiranje u kulturnom sektoru, što je hrvatski eurozastupnik Predrag Fred Matić ocijenio “prvim korakom oporavka kulturnog sektora Europske unije“.
Europska komisija predstavila je novi alat kojim olakšava pristup informacijama o mogućnostima financiranja za kulturne i kreativne sektore Europske unije u razdoblju 2021.-2027. https://ec.europa.eu/culture/news/new-guide-makes-eu-funding-for-the-cultural-and-creative-sectors-more-accessible
Cilj alata, odnosno interaktivnog vodiča, je pomoć u identifikaciji najprikladnijih izvora potpora EU-a za projekte iz područja kulturnog i kreativnog sektora. Nakon što kulturnjaci i njihove organizacije odgovore na jednostavan upitnik, mogu lako pronaći najadekvatniji dostupan proračun i naučiti o procesu prijave na različite izvore financiranja.
Zastupnik Predrag Fred Matić, koji je bio izvjestitelj Socijalista i demokrata za kulturni oporavak Europske unije, ističe da je to bio jedan od najčešćih problema na koji su ga kulturnjaci upozoravali prilikom izrade Rezolucije o kulturnom oporavku EU-a, priopćio je ured zastupnika.
“Na taj način svi izvori financiranja su na jednom mjestu i naši kulturnjaci iz Hrvatske će lakše doći do informacija gdje se i na koji način mogu povući sredstva i prevladati administrativne prepreke”, kaže Matić.
Matić podsjeća da je kriza uzrokovana pandemijom COVID-19 izazvala potpuni zastoj u kulturnom i kreativnom sektoru, a posljedično i pogoršanje ionako nesigurnog statusa i problematičnih uvjeta rada umjetnika/ica i kulturnih i kreativnih radnika/ica.
Stanje je dodatno otežala i činjenica da nisu sve države članice u svojim Planovima oporavka i otpornosti namijenile dva posto sredstava za kulturu, a što je bio jedan od ključnih zahtjeva Europskog parlamenta.
“Činjenica je da su države članice velikim dijelom podbacile u potpori kulturnom i kreativnom sektoru i upravo zato je bilo važno sistematizirati i učiniti dostupnima postojeće programe europskog financiranja. Očigledno je da nacionalni proračuni ponovno ne odražavaju hitnost stanja u kojem se kulturni sektor našao. Bez snažnog kulturnog i kreativnog sektora, nema ni društvenog razvoja i ovim putem ponovno apeliram na sve države članice da izdvoje adekvatna sredstva kako bi se ublažile posljedice krize i potaknuo dugoročni razvoj sektora“, poručio je Matić, navodi se u priopćenju.
(Hina)
foto: screenshot
Svinjogojcima nije pruženo objašnjenje zašto su za zonu zaštite i zonu nadziranja određene iste mjere. Svinjogojci se pitaju, kad se već radi na smanjenju populacije svinja kako bi se zaustavilo širenje virusa, zašto se ne dozvoli ili naredi klanje za vlastite potrebe nakon kliničkog pregleda od strane veterinara u zoni nadziranja?