"Predlažemo joj da počne već jednom isplaćivati obećana obeštećenja slavonskim svinjogojcima pogođenima bolešću koja se mogla spriječiti ili barem bolje kontrolirati", kaže SDP
U Vrgorcu s radom počeo obnovljeni dječji vrtić u kojem će se formirati skupine za rad u dvije smjene i jedna skupina produženog boravka, što će omogućiti otvaranje novih radnih mjesta za sedam odgojitelja, logopeda i defektologa. Ovogodišnja ukupna ulaganja Grada Vrgorca u predškolski odgoj iznose 9,9 milijuna kuna, od čega je 7,8 milijuna kuna bespovratnih sredstava iz nacionalnih programa i programa Europske unije.
„U okviru mjera za poticanje demografske obnove i podizanja standarda u predškolskom odgoju, prijavili smo se na svaki otvoreni natječaj kako bismo unaprijedili kvalitetu predškolskog odgoja Grada Vrgorca. Smatram da uvođenjem dvosmjenskog rada vrtića i poboljšanjem materijalnih uvjeta omogućujemo kvalitetan razvoj i uvjete kakve imaju djeca u puno većim sredinama“ – izjavio je Ante Pranić.
Najvažnije ulaganje odnosi se na projekt Unapređenja usluga za djecu u sustavu ranog i predškolskog odgoja „Pčelicino novo ruho“ u vrijednosti od preko 5,6 milijuna kuna, a dvosmjenski rad samo je jedan doprinos provedbi demografskih mjera. Uvedena su i četiri nova programa – učenje engleskog jezika te sportska, plesna i dramsko-scenska grupu. U projekt je uključeno i milijun kuna za didaktičke i senzomotoričke igračke i opremu, kao i edukacije za postojeće i nove odgojitelje. U Vrgorcu je sistematizacijom radnih mjesta ukinuta bespotrebnu administraciju u dječjem vrtiću, što je omogućilo rekonstrukciju bivših ureda i stvaranje dodatne prostorije za provođenje navedenih programa.
Ulaganja u poboljšanje materijalnih uvjeta odnose se na zamjenu vanjske stolarije, izradu nove fasade, krovišta, solarnih panela, elektroinstalacija, unutrašnje LED rasvjete te novog ekonomičnijeg, sigurnijeg i zdravijeg sustava grijanja i hlađenja. Predviđena je i rekonstrukcija igrališta koje će imati najmoderniju opremu i antistres podlogu te uređeni okoliš i novu ogradu, kako bi se postigla maksimalna sigurnost djece. Ulaganja obuhvaćaju i prenamjenu jedne postojeće građevine u novi područni dječji vrtić u Dusini, čime će djeca dobiti adekvatan prostor za boravak.
„Za realizaciju područnog vrtića u roku tri mjeseca napravili smo sve projekte, riješili imovinsko-pravne odnose i ishodili sve dozvole, a radovi bi trebali biti gotovi do Božića. To će biti naš doprinos kvalitetnijem životu mještana Dusine i područja oko vrgorskog polja koje bilježi pozitivne demografske trendove.“ – najavio je gradonačelnik Pranić.
Svinjogojcima nije pruženo objašnjenje zašto su za zonu zaštite i zonu nadziranja određene iste mjere. Svinjogojci se pitaju, kad se već radi na smanjenju populacije svinja kako bi se zaustavilo širenje virusa, zašto se ne dozvoli ili naredi klanje za vlastite potrebe nakon kliničkog pregleda od strane veterinara u zoni nadziranja?