Posjetitelje očekuje nezaboravan provod jer od 29. studenog pa tijekom cijelog prosinca blagdanska čarolija obuhvatit će tri poznate gradske lokacije
Nakladnik V.B.Z. objavio je novu knjigu Mirjane Krizmanić “Laži naše svakidašnje”, u kojoj se ta ugledna psihologinja bavi laganjem, te otkriva zašto i kako lažemo.
U knjizi “Laži naše svakidašnje”, naša ugledna psihologinja Mirjana Krizmanić bavi se laganjem, koje se u našoj kulturi uglavnom smatra negativnim ponašanjem i negativnom osobinom. S različitih aspekata propituje uzroke i posljedice laganja i objašnjava zašto nam je i u kojim situacijama katkad korisnije slagati nego sugovornika ili sebe suočiti s istinom.
“Postoji li uopće život bez laži i laganja? Svatko od nas, neovisno o dobi, spolu, obrazovanju i svemu što nam se u životu jest i nije dogodilo, trebao bi pokušati zamisliti kako bi mu život izgledao bez laži”, ističe se u najavi.
Kako bi nam život izgledao kad bismo svi mogli, i sebi i drugima, uvijek i beziznimno govoriti istinu i samo istinu? Kakvi bi bili naši odnosi s partnerima, prijateljima, susjedima kad bismo uvijek, na svakom mjestu i u svako vrijeme, jedni drugima govorili istinu?
Nesumnjivo postoje situacije kad o laganju ovisi nečiji život, opstanak neke obitelji, prijateljstva, suradnje i mnogo toga drugog što ljude povezuje ili dijeli. Laganje i njegovi pasivni oblici, zatvaranje očiju ili okretanje glave pred istinom, omogućuju nam katkad da zažmirimo pred vlastitim pogreškama, manama, slabostima ili nepoželjnim navikama.
Bez laži ne bismo mogli živjeti ni s drugima ni sa sobom. No, s druge strane, laži nam mogu nanijeti mnogo štete pa tako ne treba opravdavati ni razumjeti zloćudne ili koristoljubive laži jer one uzrokuju mnogo toga lošeg i nepoćudnog u međuljudskim odnosima. Dobronamjerne, zaštitničke i milosrdne laži imaju upravo suprotan učinak: one obogaćuju naše odnose i često nam pomažu da prebrodimo neke teške životne situacije i nastavimo uživati u ovom jedinom životu koji – barem na Zemlji – imamo.
Mirjana Krizmanić (1936.) ugledna je psihologinja, autorica brojnih znanstvenih i stručnih radova i knjiga. Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu diplomirala je i doktorirala psihologiju, a ondje je provela i više od četiri plodna desetljeća te punih trideset godina vodila Katedru za kliničku psihologiju. Od odlaska u mirovinu, uz brojna predavanja, tribine, televizijske i radijske nastupe i drugo već više od desetljeća objavljuje, među ostalim, i uspješnice iz područja popularne psihologije: “Tkanje života”, “Život s različitima”, “U ljubavi i bez nje”, “A što sad?”, “A sad… radost i veselje!”, “Jesenji valcer”, “O toleranciji”, “O životinjama i njihovim ljudima”, “Zašto guramo glavu u pijesak?”, “Knjiga rastanaka” te “Mala psihološka kuharica”.
(Hina)
foto: ilustracija
Premda se uglavnom govori o temama kao što su zdravlje prostate i testira, glavni ciljevi Movember-a su edukacija muškaraca o važnosti brige o vlastitom zdravlju te poticanje na obavljanje redovitih pregleda