"Predlažemo joj da počne već jednom isplaćivati obećana obeštećenja slavonskim svinjogojcima pogođenima bolešću koja se mogla spriječiti ili barem bolje kontrolirati", kaže SDP
Ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak izjavila je u ponedjeljak kako po Odluci o iznosu minimalne naknade za obavljanje studentskih poslova za 2018. godinu, koja se primjenjuje od 8. studenoga, minimalna naknada po satu iznosi 21,50 kuna, priopćilo je Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
Ministrica Divjak to je izjavila u ponedjeljak na otvorenju restorana subvencionirane prehrane u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici (NSK) u Zagrebu.
Podsjetila je da je Vlada donijela novi Zakon o studentskim poslovima koji prvi puta uređuje institut studentskih poslova, govori o tome kako se na transparentan način može i zaštiti studenta koji radi preko student servisa, ali jednako tako kako se može zaštiti i cijena toga rada te omogućiti da se ono što se tako prikupi na kvalitetan način onda ulaže i u studentski standard, unaprjeđenje uvjeta prehrane, stanovanja, kulture, sporta i ostalog za naše studente. Istaknula je i da se posebno vodi briga o studentskim stipendijama za studente koji dolaze iz lošijih socio-imovinskih uvjeta te one koji studiraju deficitarna zanimanja u STEM studijima.
U posljednjih godinu dana podigli smo broj tih stipendija za 100 posto, rekla je Divjak dodavši kako ima 10 tisuća socio-stipendija i 3400 stipendija u STEM područjima. Stipendije i nagrade za izvrsnost, poručila je, više neće ulaziti u limit od 15.000 kuna, čijim prekoračenjem studenti prestaju biti porezna olakšica roditelja. Poručila je kako je unaprjeđenje studentskoga standarda i kvalitete života i studiranja studenata stalna briga ministarstva.
“Osim otvaranja studentskoga restorana, sutra ćemo otvoriti novi studentski dom u Vukovaru”, najavila je ministrica podsjetivši kako je on dio velikog projekta u koji je uloženo preko milijardu kuna. Otvaranjima, izgradnjom, dogradnjom studentskih domova diljem Hrvatske vodimo briga i, naglasila je, o regionalnoj komponenti tako da u različitim dijelovima Hrvatske imamo kvalitetne uvjete za smještaj, prehranu i studiranje.
Izvor: Zagreb.info
Svinjogojcima nije pruženo objašnjenje zašto su za zonu zaštite i zonu nadziranja određene iste mjere. Svinjogojci se pitaju, kad se već radi na smanjenju populacije svinja kako bi se zaustavilo širenje virusa, zašto se ne dozvoli ili naredi klanje za vlastite potrebe nakon kliničkog pregleda od strane veterinara u zoni nadziranja?