"Predlažemo joj da počne već jednom isplaćivati obećana obeštećenja slavonskim svinjogojcima pogođenima bolešću koja se mogla spriječiti ili barem bolje kontrolirati", kaže SDP
Premijer Andrej Plenković i ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić najavili su na Badnjak 2016. pokretanje otkupa vlasničkog udjela MOL-a u INA-i, a do danas taj postupak nisu pomaknuli s mrtve točke. I to unatoč činjenici da su od Mosta u ožujku 2017. za pokretanje postupka otkupa dobili kompletnu podlogu natječaja za poslovno i financijsko savjetovanje u transakciji otkupa vlasničkog udjela MOL-a u INA-i.
Premijer Plenković i ministar Ćorić dužni su hrvatskoj javnosti odgovoriti na pitanje zašto su odustali od provedbe i završetka transparentnog natječaja i obećanja datog na Badnjak prije dvije godine.
Iako obnovljivi izvori rapidno rastu (i to je odlična vijest za Hrvatsku koja obiluje prirodnim resursima), nafta i plin će još dugo vremena biti vrlo važni za energetsku stabilnost svake zemlje.
Rafinerija nafte u Sisku je u funkciji za domaće potrebe i proizvodnja se može povećati i u idućih nekoliko godina revitalizacijom domaće proizvodnje iz panonskog dijela Hrvatske. Sama rafinerija u Sisku ima izuzetan potencijal i tržišnu budućnost za opstanak. Sisačka rafinerija je na riječnoj luci, spojena s Janafovim naftovodom, u neposrednoj blizini Zagreba i upućena je na tržište BiH i definitivno mora imati budućnost.
Rafinerije INA-e imaju kapacitet znatno veći od potreba domaćeg tržišta i moraju se više okrenuti izvoznim tržištima. To očito nije interes MOL-a, koji zatvaranjem RN Sisak želi preusmjeriti sirovu naftu u svoje rafinerije, a u drugom koraku pod izlikom da je transport sirove nafte u Rijeci neisplativ zatvoriti i Riječku rafineriju nafte.
Politika nečinjenja nas je učinila ovisnima i propušteno je vrijeme što je isti slučaj s ključnim reformama.
Vlada nema kapacitet da se ozbiljno pozabavi sa suverenim interesima RH jer se mora baviti političkim trgovinama u Saboru i Gradu Zagrebu, a pri tom od RH stvara koloniju po pitanju energetike i ovisnosti o uvoznim energentima.
Na sajmu se predstavilo gotovo 250 inovacija iz Hrvatske i svijeta. Predstavljene su inovacije iz Republike Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Republike Sjeverne Makedonije, SAD-a, Moldavije, Poljske, Turske, Irana i Kine
Svinjogojcima nije pruženo objašnjenje zašto su za zonu zaštite i zonu nadziranja određene iste mjere. Svinjogojci se pitaju, kad se već radi na smanjenju populacije svinja kako bi se zaustavilo širenje virusa, zašto se ne dozvoli ili naredi klanje za vlastite potrebe nakon kliničkog pregleda od strane veterinara u zoni nadziranja?