"Predlažemo joj da počne već jednom isplaćivati obećana obeštećenja slavonskim svinjogojcima pogođenima bolešću koja se mogla spriječiti ili barem bolje kontrolirati", kaže SDP
Prevladavanje klimatske krize ključno je za oporavak Europske unije od posljedica pandemije, istaknula je u ponedjeljak Maria Paula Vieira Leal da Silva, portugalska veleposlanica u Hrvatskoj.
Sudionici webinara “Portugalsko predsjedanje Vijećem EU-a”, u organizaciji Europskog doma Zagreb i Europskog pokreta Hrvatska, zaključili su da se gospodarski oporavak Europe od koronakrize treba temeljiti na brizi o klimi i ekologiji.
“Provedba Zelenog plana s ciljem poticanja gospodarstva i borbe protiv klimatskih promjena naš je temeljni prioritet”, naglasila je Leal da Silva komentirajući ciljeve portugalskog predsjedništva.
“Odobrenje prvog Zakona o klimi, smanjenje emisija stakleničkih plinova te razvoj plavog (oceanskog) gospodarstva temelj su naše budućnosti”, dodala je.
Budući da klimatske promjene i ekološke katastrofe predstavljaju prijetnju egzistenciji Europe i svijeta, donošenjem europskog propisa o klimi, briga o klimi i prirodi bit će zakonska obveza svih država članica.
Time će u zakonodavstvo biti uveden središnji cilj Zelenog plana, a to je da do 2050. godine Europa postane klimatski neutralna, što će pozitivno utjecati na održivost europskog gospodarstva.
Ključni koraci u realizaciji plana su smanjenje neto emisija, ulaganje u zelene tehnologije te zaštita okoliša.
Portugalsko predsjedništvo se osim zelene Europe, zalaže i za promicanje otporne, socijalne, digitalne i globalne Unije.
Tako se uz poboljšanja u području klime, očekuje napredak i po pitanju digitalnih inovacija i tranzicije, jačanja ekonomije, socijalnih prava europskih građana te osnaženja multilateralnih odnosa.
Sukladno tome, portugalski slogan glasi “Vrijeme je za ostvarivanje rezultata: Pravedan, zelen i digitalan oporavak”.
(Hina)
foto: unspalsh
Svinjogojcima nije pruženo objašnjenje zašto su za zonu zaštite i zonu nadziranja određene iste mjere. Svinjogojci se pitaju, kad se već radi na smanjenju populacije svinja kako bi se zaustavilo širenje virusa, zašto se ne dozvoli ili naredi klanje za vlastite potrebe nakon kliničkog pregleda od strane veterinara u zoni nadziranja?