Posjetitelje očekuje nezaboravan provod jer od 29. studenog pa tijekom cijelog prosinca blagdanska čarolija obuhvatit će tri poznate gradske lokacije
Kako se smanjenjem broja novih slučajeva zaraze virusom koji uzrokuje bolest Covid-19 veliki broj nas vratio u urede, tako se sad povećanjem broja i novim restrikcijama dosta ljudi vraća kući i na rad na daljinu.
Donosimo nekoliko korisnih savjeta kako najbolje organizirati vrijeme i obaveze, poslovne i kućne, te svoje vlastite misli koje novom promjenom okoline opet jure sto na sat.
Ljudima koji rade od kuće obično nedostaje vremenska struktura, jasne granice između radnog i slobodnog vremena, tjelesna aktivnost i socijalni kontakti.
Zbog toga rad od kuće može biti zamoran.
U ovoj situaciji, rad od kuće može pojačati doživljaj socijalne izolacije i gubitak dnevne rutine što nepovoljno djeluje na psihičko zdravlje, a time i na radnu motivaciju i produktivnost.
Uspostavite vremensku strukturu dana s početkom i krajem radnog vremena te stankama za kavu i ručak.
Ako je to moguće, prošećite prije i nakon posla kako bi uspostavili jasniju granicu između radne i obiteljske (ili privatne) domene života.
Pokušajte naći mirno mjestu na kojem možete neometano raditi. Ako imate malu djecu, dogovorite s partnerom podjelu radnog vremena i brige o djeci.
Ostanite u kontaktu s kolegama i dogovarajte zajedničke stanke u kojima se družite online; njegujte odnose s kolegama kroz elektroničke društvene mreže (WhatsApp, Viber, Facebook, Twitter, Skype, Zoom ….).
Nastojte održati radni moral – izađite iz pidžame i kućne odjeće, dotjerajte se za video sastanke.
Ne budite strogi sami prema sebi, prihvatite da radni uvjeti nisu optimalni, pa se to može odraziti i na učinku.
Preispitajte sadržaj pojedinih poslova i ustaljene organizacijske procese s ciljem njihove reorganizacije i maksimalnog korištenja rada od kuće.
Osigurajte participaciju zaposlenika u donošenju odluka o reorganizaciji rada i potičite inovativnost.
Osigurajte zaposlenicima tehničke uvjete za rad od kuće.
Ostanite u kontaktu sa zaposlenicima koristeći informatičke tehnologije, organizirajte online sastanke (Skype, Zoom, Teams….).
Redovito prikupljajte podatke o poteškoćama u radu, ali i prednostima rada od kuće. Dijelite ih sa zaposlenicima, Iskoristite ovo iskustvo za razvoj organizacije i unaprjeđenje radnih procesa.
(Prof. dr. Darja Maslić Seršić i dr. Jasmina Tomas, Odsjek za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu)
foto: unsplash
Premda se uglavnom govori o temama kao što su zdravlje prostate i testira, glavni ciljevi Movember-a su edukacija muškaraca o važnosti brige o vlastitom zdravlju te poticanje na obavljanje redovitih pregleda