"Predlažemo joj da počne već jednom isplaćivati obećana obeštećenja slavonskim svinjogojcima pogođenima bolešću koja se mogla spriječiti ili barem bolje kontrolirati", kaže SDP
Oporbeni klubovi Skupštine Sisačko-moslavačke županije upozorili su na kontinuirano dokidanje prava i nepostojanje demokratskog sustava u Skupštini jer župan Žinić i vladajuća većina na sve načine opstruiraju oporbu u radu. Klub Mosta i Klub HSS-a omogućili su im da svoje probleme predstave široj javnosti.
„Pružamo potporu oporbi SMŽ gdje se događa kršenje akata, poslovnika, statuta i zakona – ukida se demokracija. I mi takve pokušaje onemogućavanja oporbe primjećujemo i u Hrvatskom saboru, ali u SMŽ župan provodi posve nedemokratsku praksu i na to moramo reagirati.“ – izjavio je Nikola Grmoja.
„Oporba nema pristup informacijama, uskraćuju im se prostori za sastanke, apeliram naMinistarstvo uprave da župan i županijske službe izdaju dokumente u kojima potvrđuju da krše prava vijećnika. Svi podaci o financijskim tijekovima su oporbi nedostupni – što je to zadatak županijskog vijeća ako ne brinuti o resursima županije?“ – izjavio je Željko Lenart.
Oporbi je u početku bilo onemogućeno čak i postavljanje pitanja na aktualnom satu, što je direktna ugroza ustavnopravnog poretka Hrvatske.
„Onemogućeno nam je apsolutno svako djelovanje. Naši prijedlozi ne dolaze u raspravu, iako smo ispunili sve uvjete na to. Zato što nemamo pravo na informacije, događaju se pokušaji prijevare građana – nedavno su pokušali smjestiti opasni otpad, azbest, u neposrednu blizinu tvornice zdrave hrane u Glini! Gotovo ništa se u županiji ne odvija prema zakonu. Podržava li premijer Plenković i HDZ kao stranka svog župana u takvim postupanjima?“ – izjavio je Milan Brigljević.
Opasan otpad nigdje drugdje se ne odlaže na više mjesta u jednoj županiji, niti se to radi u ruralnom području gdje ljudi žive od poljoprivrede, upozoravaju vijećnici.
„Župan je kupio ruku koliko mu je trebalo da može nametati svoje odluke. To je očito politika HDZ-a, da župan može, rukovodeći se privatnim interesima, bez ikakvih studija u županiju smjestiti čak četiri odlagališta azbesta. On ima najveću plaću, a mi smo predzadnja najnerazvijenija županija u Hrvatskoj.“ – izjavio je Mijo Latin.
„Tvornica zdrave hrane u Glini zapošljava 250 ljudi, značajan je gospodarski resurs, to je područje gdje treba poticati eko proizvodnju. No, župan Žinić i gradonačelnik Gline ugrožavaju i tvornicu i zdravlje građana planom trajnog zbrinjavanja azbesta, što nije predviđeno PGO RH. Grad Glina želi to sam financirati, što je apsurdno, a nezavisni vijećnici peticijom ih pokušavaju spriječiti. Sve je došlo do toga da su predmetnu točku maknuli s dnevnog reda kad su shvatili da će sjednici biti nazočan direktor tvrtke Hipp.“ – izjavio je Mario Božurić.
„Pretpostavljam da će naš župan dovesti bilo koji otpad u županiju, ako u tome uoči interes, pa bio on i radioaktivan.“ – naglasio je Anđelko Hrupački.
Svinjogojcima nije pruženo objašnjenje zašto su za zonu zaštite i zonu nadziranja određene iste mjere. Svinjogojci se pitaju, kad se već radi na smanjenju populacije svinja kako bi se zaustavilo širenje virusa, zašto se ne dozvoli ili naredi klanje za vlastite potrebe nakon kliničkog pregleda od strane veterinara u zoni nadziranja?