"Predlažemo joj da počne već jednom isplaćivati obećana obeštećenja slavonskim svinjogojcima pogođenima bolešću koja se mogla spriječiti ili barem bolje kontrolirati", kaže SDP
Okrugli stol u organizaciji Mosta NL pod nazivom “Održivi razvoj i kružno gospodarenje otpadom” danas je održan u HND-u, a pet stručnjaka u ovom području, na čelu s prof. Slavenom Dobrovićem, saborskim zastupnikom Mosta, bivšim ministrom zaštite okoliša i energetike koji se temom kružnog gospodarenja otpadom bavi godinama i upozorava na probleme koje Hrvatska ima, jer je po prikupljanju odvojenog otpada na začelju u EU:
„ Zašto Milan Bandić kao gradonačelnik Zagreba namjerno opstruira sustav odvojenog prikupljanja otpada, dokazujući time, valjda, kako se ne može, te da nema druge nego izgraditi investicijski i operativno skup sustav gospodarenja otpadom. To znači da građane u nekoliko godina čeka poskupljenje otpada za nekoliko puta. Baš onako kako se to dogodilo s vodom. A Zagreb je zatrpan smećem“, istaknuo je Dobrović.
Slaven Dobrović je izložio prezentaciju na temu „Upozorenje Europske komisije i slijedeći koraci” i objasnio:
„Naziv današnjeg okruglog stola – Održivi razvoj i kružno gospodarenje otpadom nije jezični ukras nego opredjeljenje, izbor, put – danas nužan, zbog vrlo ozbiljnog stanja u kojem se okoliš nalazi. Povod za organizaciju je rano upozorenje koje je krajem rujna Hrvatskoj uputila Europska komisija, a u kojem se izražava bojazan da Hrvatska, prema dosada viđenom, teško može postići 50 posto recikliranja do 2020. godine. Glavne primjedbe odnose se na prespori razvoj sustava odvojenog prikupljanja i s tim povezanu dominantnu usmjerenost na obradu otpada koji je ostao.Upravo zato, vrijedno je čuti iskustva naših gostiju iz Ljubljane, Europske zelene prijestolnice 2016., te iz Crikvenice i Krka, domaćih komunalnih sustava koje su na tom polju postigle značajne uspjehe. Hoćemo li se kao društvo u ovom segmentu pomaknuti naprijed ili ćemo i dalje uz rijetke lokalne pomake generalno stagnirati i klizati u ekološki neodrživa i skupa rješenja sasvim udaljena od kružne ekonomije“, izložio je Dobrović
Kao gost je na okruglom stolu bio Igor Petek iz Ljubljane, stručnjak i dobar poznavatelj gospodarenja otpadom u EU, a pričao je o temi “Primjer Ljubljane i kako je zaslužena titula EU zelene metropole 2016., te kako je Ljubljana dobila naslov najboljeg Grada u kategoriji održivog turizma 2018.”
„Ljubljana je grad u EU koja ima najveću količini prikupljenog odvojenog otpada, ima odlično riješeno prikupljanje od vrata do vrata i upravo to je bilo ključno za vodeće mjesto Ljubljane i titulu zelene prijestolnice“, istaknuo je u svojoj prezentaciji Igor Petek.
Govorio je i Ivan Jurešić, predstavnik javne komunalne tvrtke na temu “Hrvatski primjer dobre prakse“ i iznio je pak hrvatski primjer, a vijećnica Mosta iz Rijeke Sonja Polonijo, kao predsjednica odbora za prostorno uređenje i zaštitu okoliša Primorsko-goranske županije osvrnula se na segment “Provedba propisa u praksi.“ Njezin kolega, bivši saborski zastupnik Mosta NL Josip Katalinić, kao član upravnog odbora Udruge Krizni eko stožer Marišćina aktivno sudjeluje u borbi za čišći zrak i zdravlje ljudi u Marišćini pored Rijeke, a njegova tema je bila “Uspjesi udruga u utjecaju na lokalne i državne vlasti.“
Na sajmu se predstavilo gotovo 250 inovacija iz Hrvatske i svijeta. Predstavljene su inovacije iz Republike Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Republike Sjeverne Makedonije, SAD-a, Moldavije, Poljske, Turske, Irana i Kine
Svinjogojcima nije pruženo objašnjenje zašto su za zonu zaštite i zonu nadziranja određene iste mjere. Svinjogojci se pitaju, kad se već radi na smanjenju populacije svinja kako bi se zaustavilo širenje virusa, zašto se ne dozvoli ili naredi klanje za vlastite potrebe nakon kliničkog pregleda od strane veterinara u zoni nadziranja?