"Predlažemo joj da počne već jednom isplaćivati obećana obeštećenja slavonskim svinjogojcima pogođenima bolešću koja se mogla spriječiti ili barem bolje kontrolirati", kaže SDP
Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković i njegov kanadski kolega Geoff Regan pozdravili su u ponedjeljak u Zagrebu dobrobiti trgovinskog sporazuma između Kanade i Europske unije, koji uz članstvo u NATO-u omogućuje jačanje svekolike suradnje dviju partnerskih zemalja, piše Nacionalni portal, prenoseći Hina-u.
Gospodarska suradnja, osobito turizam i članstvo u NATO-u, stupovi su na kojima počiva suradnja dviju zemalja, rekao je Jandroković u izjavi za novinare u Saboru nakon sastanka s predsjednikom Zastupničkog doma parlamenta Kanade koji je na njegov poziv doputovao u uzvratni službeni posjet Hrvatskoj.
Uz pitanja iz međunarodnih i bilateralnih odnosa, glavne teme razgovora bile su kako unaprijediti svekoliku, a osobito gospodarsku suradnju, kako povećati kanadske investicije u Hrvatsku, odnosno hrvatski izvoz u Kanadu.
“U tome je CETA (Sveobuhvatni gospodarski i trgovinski sporazum između Europske unije i Kanade) iznimno bitan sporazum”, rekao je Jandroković.
Hrvatska je bila treća po redu zemlja koja je ratificirala CETA-u, a njezine su prednosti jasne iz podatka da je već u prvih devet mjeseci 2018. robna razmjena porasla više od sto posto, rekao je predsjednik Sabora.
“Zadovoljni smo što je Republika Hrvatska podržala CETA-u”, rekao je Regan i dodao: “Mislimo da je CETA vrlo važna za budućnost, za stvaranje radnih mjesta, za veze između dviju zemalja”.
Regan smatra da taj sporazum pruža prostor za više ulaganja i širenje razmjene i u drugim područjima.
Jandroković i Regan istaknuli su da su nekih 300.000 Hrvata u Kanadi snažan most koji povezuje dvije zemlje koje partnerske odnose grade više od 25 godina.
Most između dviju zemalja je i članstvo u NATO-u, ali i kanadski turisti koji posjećuju Hrvatsku, čijem je velikom broju doprinijela i izravna zrakoplovna veza iz Zagreba i Splita za Toronto, rekao je Jandroković.
Regan, koji u Hrvatskoj boravi i u utorak, kazao je da je posjetio i Dubrovnik i Ston te da je “imao prilike okusiti samo djelić veličanstvene hrvatske ljepote i gostoljubivosti”.
Svinjogojcima nije pruženo objašnjenje zašto su za zonu zaštite i zonu nadziranja određene iste mjere. Svinjogojci se pitaju, kad se već radi na smanjenju populacije svinja kako bi se zaustavilo širenje virusa, zašto se ne dozvoli ili naredi klanje za vlastite potrebe nakon kliničkog pregleda od strane veterinara u zoni nadziranja?