"Predlažemo joj da počne već jednom isplaćivati obećana obeštećenja slavonskim svinjogojcima pogođenima bolešću koja se mogla spriječiti ili barem bolje kontrolirati", kaže SDP
Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković izjavio je u srijedu kako ne zna razlog zašto su jučer dvojica policajaca legitimirala novinarku portala Net.hr Đurđicu Klancir, već da je to pitanje za policiju, ali i istaknuo kako policijska intervencija možda nije bila povezana s medijima, već je “možda bila dojava za nekakvu bombu”.
Novinari su ministra ispred Banskih dvora upitali što taj slučaj govori o slobodi medija u Hrvatskoj, na što im je odgovorio kako ne zna koji je razlog legitimiranja novinare, da “nema pojma o čemu se radi” te da je to pitanje za policiju.
Na opetovano pitanje što govori činjenica da se to dogodilo, Bošnjaković je ponovio kako ne zna, ali da mora postojati razlog.
“Možda nije povezano s medijima, možda je bila dojava za nekakvu bombu”, kazao je, a nije odgovorio na pitanje je li posrijedi zastrašivanje novinara.
Hrvatsko novinarsko društvo (HND) taj je slučaj najoštrije osudilo kao “političko-policijski pritisak” na novinarku Đurđicu Klancir, koja je jučer na Facebooku objavila da su joj u redakciju došla dva policajca i legitimirala ju objasnivši kako to čine na zahtjev sisačke policije, od kojih je postupanje zatražio odvjetnik zbog pokretanja tužbe protiv nje.
HND je naveo da su dvojica uniformiranih policajaca došla u redakciju portala Net.hr na zahtjev istaknutog HDZ-ovca, sisačko-moslavačkog župana Ive Žinića, konkretno njegova odvjetnika, te da je tu riječ o dosad neviđenoj praksi.
Zbog tog slučaja jučer je reagiralo i Ministarstvo unutarnjih poslova, priopćivši da je sve bilo po zakonu, da se u konkretnom slučaju radi o podnesenom zahtjevu opunomoćenika oštećene osobe koja je zatražila ustupanje podataka za pokretanje privatne tužbe.
U MUP-u ističu da se u Pravilniku o policijskom postupanju navodi da će “policijski službenik provjeriti identitet osobe na zahtjev službenih tijela državne uprave, pravnih ili fizičkih osoba ukoliko je povrijeđeno neko njihovo pravo”. U slučaju sumnje da se radi o namjeri zlouporabe osobnih podataka, policijski službenik će provjeriti identitet osobe, ali podatke neće priopćiti podnositelju zahtjeva već će ga uputiti da te podatke zatraži pisanim, obrazloženim zahtjevom od nadležne ustrojstvene jedinice policije.
Iz priložene je dokumentacije dokazan pravni interes osobe te, navodi MUP, ne postoji sumnja u zlouporabu podataka koji bi se ustupili.
“U konkretnom slučaju radi se o podnesenom zahtjevu opunomoćenika fizičke osobe (oštećene osobe) koja je zatražila ustupanje podataka za pokretanje privatne tužbe. Dakle, kako se radi o privatnoj tužbi, oštećenik ne može svoje pravo ostvariti na drugi način niti poduzeti radnje prikupljanja podataka o osobi protiv koje namjerava pokrenuti privatnu tužbu”, tvrde u tom ministarstvu.
Navode i kako iz dostavljene dokumentacije policija nije mogla nedvojbeno utvrditi o kojoj konkretnoj osobi bi se točno radilo, jer u Hrvatskoj postoji više osoba s imenom i prezimenom novinarke. “Jedini pouzdan podatak je bio da se radi o novinarki portala Net.hr, Stoga su policijski službenici otišli u redakciju portala kako bi utvrdili točan identitet”, navode u MUP-u.
FOTO: Youtube screenshot
Svinjogojcima nije pruženo objašnjenje zašto su za zonu zaštite i zonu nadziranja određene iste mjere. Svinjogojci se pitaju, kad se već radi na smanjenju populacije svinja kako bi se zaustavilo širenje virusa, zašto se ne dozvoli ili naredi klanje za vlastite potrebe nakon kliničkog pregleda od strane veterinara u zoni nadziranja?