"Predlažemo joj da počne već jednom isplaćivati obećana obeštećenja slavonskim svinjogojcima pogođenima bolešću koja se mogla spriječiti ili barem bolje kontrolirati", kaže SDP
Europskoj uniji i Ujedinjenom Kraljevstvu trebat će godine da ponovno izgrade povjerenje, a u tom će razdoblju EU morati i obnavljati svoju međunarodnu ulogu narušenu odlaskom važne članice, ocijenili su u petak sudionici konferencije “Europa nakon brexita – UK nakon EU-a”.
Na online konferenciji koju je organizirao Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj, sudionici su se složili da izlazak Britanije iz EU znatno utječe na geopolitički položaj Unije te na njezino suočavanje sa sigurnosnim, političkim, ekonomskim i socijalnim izazovima.
Tonino Picula, hrvatski europarlamentarac iz redova socijaldemokrata (S&D/ SDP), naglasio je da je EU izgubio važan doprinos Ujedinjene Kraljevine.
“Britanija je stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a, ima odlične sigurnosno-obrambene sposobnosti i diplomatske kompetencije te je velika nuklearna sila”, kazao je Picula, član i koordinator S&D-a u Odboru za vanjske poslove Europskog parlamenta.
„Kao jedinstveni i najvažniji projekt u povijesti kontinenta, EU će trebati obnoviti svoju globalnu ulogu“, rekao je Picula i dodao kako bi želio da u prvoj polovici 21. stoljeća Unija koristi više “smart power” nego “soft power”.
Quentin Peel, analitičar britanskog instituta za međunarodnu politiku Chatham Housea, napomenuo je da će za razvijanje i postizanje kvalitetnog odnosa između Europe i Britanije biti potrebno pet do deset godina te da se “mora raditi na ponovnoj izgradnji povjerenja”.
Andrew Dalgleish, veleposlanik Ujedinjenog Kraljevstva u Hrvatskoj, potvrdio je da je brexit negativno utjecao na pojedine sektore i europsko-britanske odnose, no smatra “da je prerano za donošenje konkretnih zaključaka”.
Dalgleish je rekao da upravo u području vanjske politike, zbog svog ustroja, Unija često djeluje presporo jer je potrebna suglasnost svih država članica. „To je sada područje u kojem UK može reagirati puno brže“, istaknuo je.
Jedna od tema panela bio je i učinak brexita na financijske usluge, što je tumačila Lucia Quaglia, profesorica Sveučilišta u Bologni.
“Pojedine kompanije napuštaju Veliku Britaniju i premještaju središta na kontinent, ali (…) London će i dalje vjerojatno ostati lider u financijskoj industriji”, rekla je Quaglia, naveo je Ured Europskog parlamenta u priopćenju.
Hajdi Ćenan, suosnivačica i direktorica startupa airtAI, UK također ima sjajne mehanizme financiranja koje bismo jako rado vidjeli i ovdje u Hrvatskoj. „Tehnološki sektor i startupovi inače moraju biti jako prilagodljivi i stoga su i na Brexit reagirali vrlo brzo kako bi mogli nastaviti poslovati unatoč novim okolnostima“, ocijenila je.
Na konferenciji je naglašeno da, unatoč poteškoćama u dijalogu između Londona i Bruxellesa, Europa i Britanija, zajedno sa SAD-om, moraju surađivati i djelovati zajedničkim snagama u određenim područjima, a jedno od njih tiče se klimatske krize i zaštite okoliša.
“S obzirom na povratak SAD-a u Pariški sporazum o klimatskim promjenama te na usvojeni europski Zeleni plan, nadajmo se da će predstojeća UN-ova konferencija o klimi pružiti priliku za suradnju u svrhu postizanja zajedničkih ciljeva”, kazao je Picula.
(Hina)
foto: unsplash
Svinjogojcima nije pruženo objašnjenje zašto su za zonu zaštite i zonu nadziranja određene iste mjere. Svinjogojci se pitaju, kad se već radi na smanjenju populacije svinja kako bi se zaustavilo širenje virusa, zašto se ne dozvoli ili naredi klanje za vlastite potrebe nakon kliničkog pregleda od strane veterinara u zoni nadziranja?