"Predlažemo joj da počne već jednom isplaćivati obećana obeštećenja slavonskim svinjogojcima pogođenima bolešću koja se mogla spriječiti ili barem bolje kontrolirati", kaže SDP
Konvencija o statusu izbjeglica temelj je međunarodne zaštite ljudi prisiljenih bježati iz svojih domova i nije zastarjela već je danas više nego ikad važno štititi njezina načela jer u protivnom cijenu će platiti milijuni ljudi, rekao je na 70. godišnjicu Visoki povjerenik UN-a za izbjeglice.
„Konvencija i dalje štiti prava izbjeglica širom svijeta“, izjavio je Filippo Grandi, Visoki povjerenik UN-a za izbjeglice u srijedu na 70. godišnjicu donošenja tog temeljnog dokumenta UNHCR-a.
„Zahvaljujući Konvenciji, milijuni su života spašeni. Sedamdeset godina nakon usvajanja iznimno je važno da međunarodna zajednica brani njezina načela“, poručio je prema objavi na mrežnim stranicama UNHCR-a Hrvatska.
Grandi je izrazio zabrinutost zbog činjenice da u zadnje vrijeme određene države pokušavaju zanemariti ili zaobići načela Konvencije.
To čine nizom postupaka – od nezakonitih protjerivanja i pushbackova izbjeglica i tražitelja azila na granicama na kopnu i moru, do prijedloga da ih se prisilno premjesti u treće zemlje gdje će čekati obradu njihovih zahtjeva bez odgovarajućih jamstava.
U svojem govoru održanom točno 70 godina nakon što je Konvencija o statusu izbjeglica 1951. predstavljena državama na potpis, Grandi je izjavio da je ovaj međunarodni ugovor ključna sastavnica međunarodnog prava o ljudskim pravima te je i danas jednako važan kao i u vrijeme kada je sastavljen i potpisan.
„U Konvenciji su jasno određena prava izbjeglica, koja obvezuju i danas, u kontekstu trenutačnih i dosad neviđenih izazova i izvanrednih situacija, poput pandemije bolesti COVID-19“, rekao je Grandi.
I u Konvenciji o pravima izbjeglica iz 1951. i u novijem Globalnom kompaktu o izbjeglicama poziva se na međunarodnu suradnju kako bi se pronašla rješenja za izbjeglice.
Grandi je istaknuo potrebu da se međunarodna zajednica pridržava ključnih načela zaštite izbjeglica navedena u Konvenciji, uključujući pravo da se osobe koje bježe od proganjanja ne smije vratiti u područja gdje su izložene opasnosti.
Sedamdeseta obljetnica Konvencije o statusu izbjeglica obilježava se nekoliko mjeseci nakon što je i UNHCR obilježio sedam desetljeća djelovanja kao organizacija s globalnim mandatom za zaštitu prisilno raseljenih osoba.
(Hina)
foto: unsplash
Svinjogojcima nije pruženo objašnjenje zašto su za zonu zaštite i zonu nadziranja određene iste mjere. Svinjogojci se pitaju, kad se već radi na smanjenju populacije svinja kako bi se zaustavilo širenje virusa, zašto se ne dozvoli ili naredi klanje za vlastite potrebe nakon kliničkog pregleda od strane veterinara u zoni nadziranja?