Tri efektna poteza, tri „filigranska dodira“ za – tri efektna gola!

Plavi u finalu protiv Bayerna :D :D

• Sport
  • Objavljeno 11.04.2019
  • Piše: Antonela Verković

To se zove – paker! Tri efektna poteza, tri „filigranska dodira“ za – tri efektna gola. Antonio Marin trostruki je asistent u velikoj Dinamovoj pobjedi u Engleskoj: plavi su u polufinalu „neslužbene Lige prvaka mladih“, Premier League International Cupa, pobijedili Southampton čak sa 3:1 i plasirali se u finale gdje ih čeka – Bayern! – piše GNK Dinamo.

Riječ je o natjecanju u kojem sudjeluju 24 momčadi: 12 otočkih te 12 momčadi iz kontinentalnoga dijela Europe. I dok otočki sastavi moraju izboriti nastup putem engleske lige za igrače do 23 godine starosti, preostalih 12 europskih sastava dolazi na poziv organizatora. Pozivnicu dobivaju klubovi koji, sukladno procjeni vodstva engleske Premier lige, predstavljaju najbolje nogometne škole u Europi.

Termin finalne utakmice bit će određen naknadno, ali romantično je prisjetiti se da je Dinamo ujesen 2015. godine u juniorskoj Ligi prvaka pobijedio Bayern u Münchenu 2:1. U sastavu plavih tada su, između ostalih, bili Olmo, Šinjić, Moro, Brekalo

Southampton je ove srijede gotovo sat vremena igrao s desetoricom nakon što je vezist Harry Hamblin u 36. minuti dobio izravan crveni karton nakon starta na Marku Gjiri na sredini igrališta. Od tog se trenutka na Gjiru sručio pravi „prolom zvižduka“ s tribina St. Mary’s stadiona. Zviždali su mu na svaki dodir s loptom, na svaki korak, pokret, mig, ne bismo se čudili da su ga zvižducima došli ispratiti i na let prema Zagrebu… Ali, Gjira im je elegantno odgovorio: dok se još razlijevala jeka zvižduka, provukao se između trojice suparničkih braniča i zabio gol za vodstvo plavih 2:1!

Dinamo je prvi pogodak postigao u 10. minuti. Marin je povukao napad po lijevoj strani i pored dvojice čuvara spretno zavrnuo u sredinu gdje je Leon Šipoš sa sedam metara vješto skrenuo loptu u suprottni donji kut.

Gosti su ubrzo izjednačili iz jednostavne „engleske akcije“. Will Smallbone u 23. je minuti ubacio s lijeve strane, a Hamblin glavom sa sedam metara pogodio za izjednačenje.

A, tada je na scenu stupio „inatljivi“ Gjira: zainatio sa na silne zvižduke publike koja je očito smatala da je isprovocirao isključenje njihovoga igrača iako je ovaj s objema nogama nasrnuo na Dinamova vezista. Gjira je u 54. minuti povukao napad kroz sredinu, proigrao Marina, koji mu je u padu pred kaznenim prostorom uspio vratiti loptu. A, Gjira poput pravoga rovokopača „progrmio“ između trojice nemoćnih braniča i smjestio loptu u kut. Ubrzo su potom slično dvostruko proigravanje ookušali izvesti Marin i Šipoš par, ali domaći su ovaj put bili spremni.

Priču je zaključio Petar Čuić u 82. minuti. Marin je ponovno priredio „nered“ na lijevoj strani, utrčao u kazneni prostor i efektno poslao paralelu Čuiću koji je sa sedam metara bez poteškoća zabio treći Dinamov gol.

Bio je to nastavak na sjajno izdanje plavih u Premier League International Cupu gdje su još u grupnoj fazi natjecanja pobijedili West Ham United sa 2:0 i Porto sa 4:1, a potom u četvrtfinalu i Tottenham sa 1:0. Zanimljivo, jedino ih je „zaskočio“ upravo Southampton, i to još na otvaranju natjecanja po skupinama. „Sveci“ su slavili 1:0, ali Dinamo im je sad slatko uzvratio u polufinalu.

U nekoliko je navrata, istina, morao reagirati i maksimirski vratar Dinko Horkaš. U 28. je minuti zaustavio šut Willa Ferryja, u 71. amortizirao snažan volej Tyrekea Johnsona

Tagovi: antonio marin, bayern, dinamo, modri, petar čuić, plavi, utakmica,