Site icon Zagreb danas

Svaka druga prometna nesreća ljeti uključuje strance – znate li što učiniti ako vam se dogodi? 

Zamislite ovo: stojite u kilometarskoj koloni kod tunela Sv. Rok, vrućina je nepodnošljiva, a do odredišta vas dijeli još barem 40 minuta vožnje. Odjednom: “BUM”. U vas se zabija automobil s inozemnim tablicama. Vozač gestikulacijama pokušava objasniti što se dogodilo, a vama u glavi odzvanja samo jedno “Što sad?

Prometna nesreća sama po sebi je stresna, a kada u njoj sudjeluje strano vozilo, stvari se dodatno kompliciraju. I ne, to nije rijetkost. Prema podacima MUP-a, prošlog ljeta strani državljani sudjelovali su u gotovo 62% prometnih nesreća.

Što učiniti ako se sudarite sa stranim vozilom? Trebate li zvati policiju i kome ćete prijaviti štetu, otkrivamo u nastavku.

Stranci su sudjelovali u gotovo ⅔ prometnih nesreća prošle sezone 

Prema podacima MUP-a, od lipnja do rujna 2024. godine, zabilježeno je ukupno 13.670 prometnih nesreća. Od ukupnog broja 93 ih je rezultiralo tragičnim ishodom, 1.302 s teškim tjelesnim ozljedama i 3.435 s lakim tjelesnim ozljedama.

U čak 8.459 nesreća sudjelovali su strani državljani ili vozila registrirana u inozemstvu. Od toga je 37 rezultiralo smrtno stradalim osobama, 552 s teškim tjelesnim ozljedama i 1.086 s lakim tjelesnim ozljedama.

Drugim riječima, gotovo ⅔ prometnih nesreća uključivale su strance.

Gestikulacije i jezične barijere, što napraviti u slučaju štete?

Postupak nakon sudara sa stranim vozilom ne razlikuje se puno od onog s vozilom hrvatskih registarskih tablica.

Prvo i najvažnije, treba se uvjeriti da su svi sudionici dobro i da je nezgoda adekvatno zaštićena. Prema zakonu svaki je vozač dužan osigurati nesmetano kretanje prometa, no prije uklanjanja vozila s ceste poželjno je fotografirati nezgodu. 

Vozači često nisu sigurni trebaju li odmah zvati policiju, ali u slučaju sudara sa stranim vozilom to je gotovo uvijek neophodno. Policija službeno evidentira nesreću, a njezin izvještaj može poslužiti kao ključni dokaz u kasnijim procesima odštete. Također, za dodatnu sigurnost preporučuje se i ispunjavanje europskog izvješća.

Kome i kako prijaviti štetu? 

Prema Zakonu o obveznim osiguranjima u prometu štetu je potrebno prijaviti Hrvatskom uredu za osiguranje (HUO). On odštetni zahtjev proslijeđuje korespondentu, osiguravajućem društvu u Hrvatskoj koje je nadležno za rješavanje međunarodnih odštetnih zahtjeva. Taj se postupak može dodatno ubrzati slanjem odštetnog zahtjeva direktno korespondentu, čiji se popis nalazi na službenoj HUO stranici.

Koliko je potrebno čekati za isplatu takve štete otkriva nam Bojan Radlović, predsjednik uprave kompare.hr.

“Rok za rješavanje štete uzrokovane stranim vozilom nešto je duži u odnosu na prometnu nezgodu s vozilom hrvatskih registarskih oznaka. Govorimo najčešće o 90 dana unutar kojih je osiguranje dužno izvršiti isplatu štete osobi koja je oštećena. 

Naše klijente uvijek upućujemo da u slučaju ovakve nesreće zovu policiju, ali i prikupe svu dodatnu dokumentaciju. To znači da fotografiraju vozilo, ispune europsko izvješće i zatraže zelenu kartu drugog sudionika. Sva ta dokumentacija može pomoći u dokazivanju okolnosti nesreće, ali i ubrzavanju procesa isplate.

Prometne nesreće nisu rijetkost, ali panika nije rješenje

Prometne nesreće tijekom turističke sezone nažalost nisu rijetkost, a jezične barijere dodatno kompliciraju situaciju. No, uz jasno razumijevanje procedure prijave štete moguće je brzo i učinkovito riješiti postupak.

Važno je ostati pribran, slijediti protokol i koristiti dostupne alate. U konačnici, poznavanje osnovnih koraka može napraviti razliku između dodatnih komplikacija i brzog povratka na put.

Exit mobile version