Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je u četvrtak kako je na jučerašnjem video sastanku ministara zdravstva EU ponovljena teza da su koristi AstraZenecina cjepiva veće i nadmašuju potencijalnu štetu te da zasad nema utemeljenja za obustavu primjene tog cjepiva.
Postoje neke zemlje koje su uvele određene restrikcije, no većina zemalja je za uporabu cjepiva bez restrikcija jer u ovom trenutku nema dovoljno dokaza koji bi limitirali uporabu tog cjepiva, rekao je Beroš prije sjednice Vlade.
Kazao je kako neke zemlje primjenjuju AstraZenecino cjepivo samo kod populacije starije od određene dobi.
Francuska i Belgija tako ga primjenjuju kod osoba starijih od 55 godina, druga skupna zemalja kod starijih od 60 godina a samo ga Finska primjenjuje kod osoba starijih od 65 godina. Danska je i nadalje ostala u režimu privremene obustave cjepiva.
Beroš je iznio procjenu da cijepljenje AstraZenecom zasad u Hrvatskog odbija između 25 do 35 posto građana.
“To nas brine i razmišljamo o načinima kako to riješiti, ali veseli da postoje određene regije gdje to nije problem i gdje je taj postotak znatno manji”, kazao je. Stoga je najavio aktualiziranje kampanje za cijepljenje pri ulasku u treću fazu i cijepljenje mlađih ljudi.
Kazao je i kako bi u Hrvatsku trebalo stići najviše Pfizerovog cjepiva.
“HZJZ i HALMED pomno prate situaciju s nuspojavama i nadalje će se procjenjivati svaki sumnjivi slučaj”, rekao je Beroš. To je, kaže, bio i zaključak jučerašnjeg neformalnog sastanka gdje je naglašeno da je potrebna bolja koordinacija i dostava tehničkih podataka.
Stopa smrtnosti trenutno iznosi 2,2 posto, što znači da se na svakih 45 potvrđenih slučajeva zaraze u Hrvatskoj jedan preminuti. 6185 preminulih od početka pandemije izuzetno je velika brojka i ne može se komparirati s minornim brojevima nuspojava, ocijenio je Beroš.
“Moramo biti fleksibilni i zaštititi naciju na najbolji mogući način. Moramo se prilagođavati, ako se netko stariji odbije cijepiti, prilagodit ćemo se uvjetima. Treba cijepiti sve više građana”, kazao je.
IZjavio je i kako Vlada intenzivno radi na rješavanju duga prema veledrogerijama kako bolesnici ne bi ostali bez lijekova.
(Hina)
foto: screenshot