Festival je oživio Ilicu zatvaranjem prometa, stvarajući prostor za ljude koji su došli uživati u umjetnosti i glazbi. Povezivanje zajednice i poticanje humanitarnog duha bili su ključni elementi ovog događaja.
U zagrebačkom svetištu Majke Božje Remetske u ponedjeljak ujutro održana je posljednja euharistija, nakon toga crkva je zatvorena jer počinje konstrukcijska obnova toga vjerskog objekta koje je zaštićeno kulturno dobro Hrvatske, a teško je oštećeno u potresu krajem 2020.
Crkva i svetište oštećene su u potresu 28. prosinca 2020., a u najkritičnijem stanju bio je slavoluk. Vrijednost obnove je oko 40 milijuna kuna.
“Sredstva su osigurana za konstruktivnu obnovu, a nakon toga vjerujem da ćemo nastaviti s cjelokupnom obnovom. A do tada vjernici, hodočasnici i svi ljudi dobre volje okupljat ćemo se na otvorenom oltarnom prostoru, u ovom šatoru, kako smo ga nazvali – šator sastanka”, rekao je za Hrvatsku televiziju (HTV) Antonio Mario Čirko, župnik i upravitelj svetišta Majke Božje Remetske.
Također prije zatvaranja crkve održano je i cijelonoćno klanjanje.
Crkva Uznesenja Blažene Djevice Marije u naselju Remete u sjevernom dijelu Zagreba, također je i marijansko svetište. Crkva Marijina Uznesenja zajedno sa samostanom, zaštićeno je kulturno dobro Republike Hrvatske.
Remete su glavno marijansko svetište grada Zagreba i nakon Marije Bistrice drugo po važnosti u središnjoj Hrvatskoj. Gospa Remetska nosi naslov – Najvjernija Majka Odvjetnica Hrvatske Presveta Djevica Remetska (Fidelissima Mater Advocata Croatiae Sanctissima Virgo Remetensis) i u njoj su se tijekom povijesti molili i utjecali brojni hrvatski vladari i velikani. U crkvi postoje freske pavlinskog slikara Ivana Rangera koje su nažalost većim dijelom nastradale u snažnom potresu koji je zadesio Zagreb 1880. Prije potresa je crkva bila tako oslikana da je nazvana “hrvatska Sikstinska kapela”.
Prvi pisani trag o postojanju redovničke zajednice i crkve posvećene Majci Božjoj u Remetama potječe iz 1288. godine.
(Hina)
foto: screensoht
Festival je oživio Ilicu zatvaranjem prometa, stvarajući prostor za ljude koji su došli uživati u umjetnosti i glazbi. Povezivanje zajednice i poticanje humanitarnog duha bili su ključni elementi ovog događaja.
Možete li se prisjetiti koliko ste slatkih, nezaboravnih trenutaka proveli upravo na ovome mjestu, šetajući, maštajući na nekoj od klupa, držeći se zaljubljeno za ruku ili u potrazi za osvježenjem kraj fontane
Dan je to kada bismo trebali itekako dobro promisliti o ovom našem komadiću Zemlje, osvrnuti se oko sebe i napraviti nešto da sačuvamo taj prelijepi Mediteran koji je po mnogima jedno od najidealnijih mjesta za život