Site icon Zagreb danas

Okrugli stol o položaju hrvatskoga jezika: ”Grozote postaju norme u medijima”

okrugli stol

Zagreb, 11.3.2019 - Hrvatsko katoličko sveučilište (HKS) je u povodu Dana hrvatskog jezika organiziralo okrugli stol o položaju hrvatskoga jezika u visokoškolskim ustanovama. Na skupu su sudjelovali Boris Beck (L3) s Fakulteta političkih znanosti, Marijana Češi (L5) iz Agencije za odgoj i obrazovanje, Željko Holjevac (L4) s Filozofskoga fakulteta, Milica Mihaljević (L2) iz Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje te Jelena Vignjević (L1) s Učiteljskog fakulteta u Zagrebu. Raspravu je moderirala Marijana Togonal s Odjela za komunikologiju HKS-a. Foto HINA/ Dario GRZELJ/ dag

Na okruglom stolu su sudionici poduprli ideju toga sveučilišta o potrebi uvođenja hrvatskog jezika kao zasebnoga kolegija na sve visokoškolske ustanove – piše Nacionalniportal.hr.

Sudionici su istaknuli da se poznavanje hrvatskog jezika te pismenost studenata i njihova sposobnost izlaganja građe iz drugih kolegija svakodnevno smanjuje što dovodi u pitanje i kompetencije koje im daje sveučilišno obrazovanje.

Ušli smo u negativnu spiralu ne samo u demografiji ili ekonomiji, nego i u jeziku, pa grozote postaju norme u medijima, kazao je Boris Beck s Fakulteta političkih znanosti.

Milica Mihaljević s Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje kazala je da Institut može davati preporuke u vezi upotrebe jezika, ali je naglasila da Hrvatska nema zakon o jeziku koji bi propisao pravila za institucije u kojima je obavezna upotreba standardnog jezika.

Marijana Češi iz Agencije za odgoj i obrazovanje zasad nije željela komentirati novi kurikul hrvatskog jezika, ali je ocijenila kako je sadašnji program preopsežan i da mu nedostaje jedan sat u tjednom rasporedu. Također je rekla da su nastavnici pozitivan dio obrazovnog sustava koji imaju kompetencije za svoj posao i dobro ga rade.

Jelena Vignjević s Učiteljskog fakulteta u Zagrebu, koja predaje kolegij Hrvatski jezik i akademska komunikacija, rekla je da je uvođenje takvih kolegija stvar odluke visokoškolske obrazovne politike. No, ona je dodala da ih sveučilišne ustanove mogu same uvesti pri kreiranju novog studijskog programa, pa čak i svake godine jer imaju pravo mijenjati 25 posto svoga programa.

Studentske kompetencije treba dopuniti sposobnosti akademskog izražavanja na hrvatskom standardnom jeziku. Sada u dodatku diplomi stoji sposobnost akademskog izražavanja na jednom stranom jeziku. Kao mali narod okrenuti smo stranim jezicima, ali zapustili smo svijest o važnosti izražavanja vlastitim standardnim jezikom, upozorila je.

Željko Holjevac s Filozofskog fakulteta u Zagrebu kazao je da oko toga postoje brojni problemi, ali da na Filozofskom fakultetu postoje programi učenja hrvatskog jezika za strance, koji može biti putokaz i za predmet namijenjen domaćim studentima.

Okrugli stol organizirao je Odjel za komunikologiju u sklopu manifestacije Dani hrvatskoga jezika, koja se svake godine na Hrvatskom katoličkom sveučilištu obilježava u drugome tjednu mjeseca ožujka u spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskoga jezika (1967).

U tjednu posvećenome hrvatskome jeziku održavaju se radionice, predavanja i skupovi posvećeni povijesti, sadašnjosti i budućnosti hrvatskoga jezika, njegovu njegovanju i čuvanju, podučavanju i učenju.

 

(Hina)

FOTO: HINA/ Dario GRZELJ/ dag

Exit mobile version