Kiša je prestala! Maštate li o zlaćanom tenu okupanom suncem?

Vodič za sunčanje: Neki sastojci krema su kancerogeni, a dokazano korištenje solarija prije 35. godine povećava rizik za razvoj melanoma do 70%

  • Gospodarstvo
  • Objavljeno 10.05.2019
  • Piše: Antonela Verković

Iako nam vrijeme nikako ne dopušta da se uljuljamo u svakodnevicu toplih dana, kratkih rukava i golih nogu, mi i dalje maštamo o tim danima jer znamo da su tik ispred vrata i mogu pokucati svakog trenutka… – piše za portal MojaAkcija.hr Antonela Verković.

Kiša prestaje sutra! Maštate li o zlaćanom tenu okupanom suncem?

Upravo zato što su ti dani toliko blizu, moramo ih dočekati spremni! U prethodnom članku donijeli smo vam pravi mali vodič za planiranje ljetovanja, a sad kad ste isplanirali gdje ćete i kada, pripremite i svoju kožu! Tko ne bi htio zlaćani ten kojeg obasjava sunce?

Nekolicina ljudi već ponosno izlaže svoje tijelo suncu. Svake godine sve se više naglašava štetno djelovanje sunca no, izgleda da nekima još nije došlo ‘iz guze u glavu’ pa svoja tijela nemilice ‘prže’ u najgore moguće dijelove dana.

Između 11 i 16 sati trebalo bi ostati u kući ili u debeloj hladovini jer su tada sunčeve zrake najjače, isušuju kožu, brže je staraju i uništavaju. Imajte na umu da kremu za sunčanje obvezno treba nanijeti 30 minuta prije sunčanja. Ljeti je dobro rabiti tonik koji zatvara pore i hladi kožu te hidratantnu kremu, kao i čistiti lice barem dvaput na dan, čak i ako ste stalno kod kuće. I piling je dobro napraviti češće nego u ostatku godine kako biste uklonili mrtve stanice i poboljšali cirkulaciju krvi u licu – piše za portal MojaAkcija.hr Antonela Verković.

SAVJETI

1. Dodaci prehrani

Osim kremama, kožu možemo zaštititi od lošeg djelovanja sunčevih zraka suplementima. Glavni sastojci takvih suplemenata su betakaroten i ostali karotenoidi (alfakaroten, gamakaroten, lutein, zeaksantin) – prekursori vitamina A koji imaju dvostruko djelovanje. S jedne strane djeluju kao prirodni zaštitni filter, a s druge kao istrebljivači slobodnih radikala.

Za razliku od uvriježenog mišljenja, oni ne potiču proizvodnju melanina u koži, već tenu daju nježnu zlatastu nijansu. I drugi aktivni principi mogu povećati obrambene sposobnosti kože: primjerice, laktobacili, biljna ulja bogata linoleičnom kiselinom (palmino, sojino, maslinovo, ulje boražine, enotere, suncokreta i grožđa), protuupalne tvari poput glicirizinske kiseline dobivene iz slatkog korijena te nezaobilazni tandem selen i vitamin E.

2. Kreme za sunčanje moraju imati zaštitu i od UV i od UVB zraka

Ultraljubičaste zrake tipa A su opasnije. Oštećuju stanice kože, a ponekad izazivaju i rak kože. UV zrake tipa B izazivaju tamnjenje i pregorenost kože. Neovisno o boji kože, svima se preporučuje korištenje zaštitne kreme minimalno s faktorom 15, a po mogućnosti i 30 – piše za portal MojaAkcija.hr Antonela Verković.

3. Jednom nije dovoljno!

Jedno mazanje kremom za sunčanje nije dovoljno dobra zaštita! Novi sloj treba nanijeti nakon svakog kupanja.

Rezultati jednog istraživanja, koje je provelo Skin Cancer Foundation, kažu kako je više od 60% populacije uvjereno da ih jedno nanošenje kreme ili spreja štiti barem četiri sata.

Čak i ako ne ulazite u vodu, izlaganje suncu tjera vas na pojačano znojenje, pa je poželjno nanijeti novi sloj otprilike svaka dva do tri sata.

4. Izbjegavajte parfeme prije sunčanja!

Parfemi i kreme s jakim mirisima mogu uzrokovati promjene na područjima koja su izložena suncu, pa na licu ili vratu mogu pojaviti sunčeve mrlje.

5. Pažljivo čitajte deklaracije

Sulfati potiču pjenu, ali isušuju kožu i kosu te mogu iritirati osjetljivu kožu. Oxybenzon je povezan s alergijama, hormonalnim poremećajem i oštećenjima stanica te pomaže kemikalijama da prodiru u kožu. Triclosan štetno djeluje na rad štitnjače i endokrini sustav. Taj je sastojak krema i preparata za kosu kancerogen, a povezivao se i s problemima s disanjem, odnosno astmom, zbog čega se preporučuje njegovo izbacivanje iz korištenja u kozmetičkoj industriji općenito. Tražite proizvode koji ga ne sadrže.

6. Morate misliti i o tome što stavljate u tanjur!

Da biste smanjili negativan utjecaj sunca i spriječili štetu, pojačajte prehranu hranom bogatom antioksidansima kao što su kelj, rajčica, avokado, bademi, tikvice, krastavci, jagode i borovnice. Ne samo da ćete smanjiti upale nego ćete i spriječiti dehidraciju. Dinja je odličan izbor za njegu kože ljeti jer je vrlo bogata antioksidansima i vodom, pa hidratizira kožu, što će pomoći da ten zablista. Vitamin C i E čuvaju mladost kože, učvršćuju je i štite od starenja, što ih čini najboljim zaštitnikom mladolikog izgleda. Preporučuje se jesti hranu bogatu tim vitaminima kao što su agrumi, bobičasto voće, orašasti plodovi, maslinovo ulje i različite sjemenke – piše za portal MojaAkcija.hr Antonela Verković.

7. Morate paziti i na lijekove

Lijekovi za tlak, kao i pojedini antibiotici mogu povećati osjetljivost na sunce i šanse za opekline, ovisno o vašem tipu kože. Čak i 5-10 minuta izlaganja suncu može biti problem – zato upotrebljavajte kreme s visokim SPF i ostanite u hladu ili odjenite majicu.

NE MORAMO ČEKATI PLAŽU

Ako želimo na dijelovima tijela koji dugo nisu bili izloženi suncu staviti malo boje prije sunčanja, možemo koristiti preparate za samotamnjenje. Priprema za takav postupak mora biti dobar piling, osobito na laktovima, koljenima i petama. No, imajte na umu – preparati za samotamnjenje neće pomoći koži da se obrani od UV zračenja jer tako nastala pigmentacija nije istovjetna prirodnoj pigmentaciji.

Pretpostavka da solarij nije štetan te da unutarnje izlaganje UV zrakama nije štetno je u potpunosti netočna. Osim toga, UV zrake ubrzavaju starenje kože jer smanjuju proizvodnju kolagena (vezivne tvari u koži) te isušuju kožu, što su jedni od glavnih utjecaja na pojavu bora i sitnih linija.

Zbog više negativnih posljedica, solarij se preporučuje u potpunosti izbjegavati, pogotovo za osobe svjetlije puti. Dokazano je da korištenje solarija prije 35. godine života povećava rizik za razvoj melanoma do 70%.

Ako baš ne možete bez solarija i voljni ste riskirati, koristite kremu sa SPF zaštitom, posebice ako prvi put odlazite u solarij (ili nakon dugog perioda). Krema će spriječiti oštećenje kože i stanica, a vi ćete polagano tamniti.

Prije solarija:

– dobro je napraviti piling kako bi odstranili mrtve stanice s kože

– odstranite svu šminku

– provjerite čistoću solarija

– sa stručnim osobljem dogovorite se o pravilnom doziranju vremena koje ćete provesti u solariju

– koristite naočale za solarij

– prekinite sunčanje ukoliko osjetite peckanje, vrtoglavicu, umor ili svrabež

– ne izlažite se prirodno suncu istog dana kada ste bili i u solariju

– pijte mnogo tekućine

– između dva sunčanja napravite pauzu od najmanje dva dana

foto: pixabay (ilustracija)

Tagovi: kiša, ljetovanje, more, preplanuli ten, solarij, sunčanje, vrijeme,

Više iz kategorije