Gotova istraga o smrti Bandića, DORH objavio što je zaključeno

Radi se o kaznenoj prijavi protiv Natalije Price, Gzima Redžepija i Sergija Ivanovića zbog nepružanja medicinske pomoći Milanu Bandiću

Zagrebačko Općinsko državno odvjetništvo odbacilo je kaznenu prijavu protiv Natalije Price, Gzima Redžepija i Sergija Ivanovića zbog nepružanja medicinske pomoći zagrebačkom gradonačelniku Milanu Bandiću koji je umro 28. veljače 2021. godine, prenosi Index.

Prijavu je podnio 34-godišnji aktivist Stjepan Perko zbog kaznenih djela nepružanja pomoći i nepružanja medicinske pomoći u hitnim stanjima nakon niza kontradiktornih medijskih napisa o tome gdje se dugogodišnji zagrebački gradonačelnik nalazio u vrijeme kada je doživio infarkt od kojega je kasnije umro u bolnici.

Prijavom su bili obuhvaćeni Bandićevi prijatelji Gzim Redžepi i Sergije Ivanović koji su javno tvrdili da su bili s Milanom Bandićem kad mu je pozlilo u Ivanovićevoj kući na Vrhovcu, ali i Natalija Prica na čiju je obližnju adresu navodno stigla hitna pomoć. U prijavi se spominjao je još jedan nepoznati počinitelj.

“Nema sumnje da mu nisu pružili pomoć na vrijeme”

“Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu je 14. veljače 2022., donijelo rješenje o odbačaju kaznene prijave protiv hrvatske državljanke (1988.) i dvojice hrvatskih državljana (1971. i 1976.) zbog kaznenih djela nepružanja pomoći iz članka 123. stavka 1. Kaznenog zakona i nepružanja medicinske pomoći u hitnim stanjima iz članka 183. Kaznenog zakona, sve u svezi članka 51. KZ-a.

Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu zaprimilo je kaznenu prijavu hrvatskog državljanina (1988.) protiv troje hrvatskih državljana (1988., 1971. i 1976.), u kojoj se navodi da su prijavljeni hrvatski državljani 28. veljače 2021. u Zagrebu, vezano uz smrt tadašnjeg gradonačelnika Grada Zagreba počinili kaznena djela nepružanja pomoći iz članka 123. stavka 1. Kaznenog zakona i nepružanja medicinske pomoći u hitnim stanjima iz članka 183. Kaznenog zakona, sve u svezi članka 51. KZ-a.

Nakon razmatranja navoda u kaznenoj prijavi i provedenih izvida (više provjera i radnji) nema osnovane sumnje da tadašnjem gradonačelniku liječnička pomoć nije pružena na vrijeme, slijedom čega ne postoji osnovana sumnja da su prijavljene osobe (1988., 1971. i 1976.) počinile predmetna kaznena djela, kao niti neko drugo kazneno djelo za koje se progoni po službenoj dužnosti.

Slijedom navedenog, kaznena prijava je odbačena sukladno zakonskoj odredbi članka 206. stavka 1. točke 4. Zakona o kaznenom postupku. Općinsko državno odvjetništvo u Zagrebu je 16. veljače 2022. otpremilo poštom podnositelju prijave pisanu obavijest o ovoj odluci”, objavio je DORH.

DORH počeo istraživati slučaj lani

Podsjetimo, DORH je lani počeo istraživati smrt Milana Bandića, koji je umro u noći s 27. na 28. veljače od posljedica srčanog udara. DORH se aktivirao nakon što je aktivist i stručnjak za zaštitu osobnih podataka Stjepan Perko podnio kaznenu prijavu protiv Bandićeva suradnika Gzima Redžepija, bliske suradnice Natalije Price, poduzetnika Sergija Ivanovića i nepoznatog počinitelja.

>> Ovo je kaznena prijava protiv Natalije Price i Bandićevih prijatelja

U noći u kojoj je umro Bandić prvo se pojavila informacija da je umro u svom stanu u Bužanovoj, onda se krenula širiti verzija po kojoj je umro kod prijatelja Sergija Ivanovića na Vrhovcu, da bi potom Index doznao da je Hitna došla po Bandića na adresu gdje živi njegova bliska suradnica Natalija Prica, koja je udaljena pet minuta hoda od kuće Sergija Ivanovića.

Iako su Bandićevi prijatelji tvrdili da su pozvali Hitnu, iz dobro upućenog izvora doznali smo da su zvali direktno ravnatelja zagrebačkog Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Žarka Rašića te da je on odmah nazvao dispečerski centar da upute vozila Hitne pomoći.

Bandićev prijatelj Gzim Redžepi rekao je da je on bio s Bandićem kod Sergija Ivanovića i da mu je upravo on odmah priskočio u pomoć kad se Bandić srušio. “Ja kao njegov prijatelj sam izuzetno tužan i nesretan što sam baš ja trebao započeti reanimaciju koju su kasnije nastavili kolege iz Hitne”, izjavio je tada Redžepi.

Perko je pak u svojoj kaznenoj prijavi naveo: “Nastavno na sve navedeno nedvojbeno smatram kako postoji dovoljno javnodostupnih informacija koje upućuju na sumnju o postojanju kaznenog djela nepružanja pomoći iz članka 123. Kaznenog zakona, ali i kaznenog djela nepružanja medicinske pomoći u hitnim slučajevima iz članka 183. Kaznenog zakona.”

foto: arhiva

Tagovi: DORH, istraga, milan bandić, smrt,

Više iz kategorije